Välkommen på föreningens årsstämma tisdagen 21 april som startar 17.30.Dagordning har skickats ut till föreningens medlemmar.Efter stämman inbjuds till nätverksträff kl 18.00 där såväl medlemmar som gäster kan delta. Gästerna registrerar sig i Folksams reception senast 17.15.

100 år med kunden som ägare!

I samband med årsstämman den 21 april kommer Jens Henriksson, Vd för Folksam, att berätta om hur han ser på Folksams utmaningar och möjligheter de närmaste åren samt tala om hur den ömsesidiga bolagsformen påverkar Folksam.

Folksam är Sveriges största försäkringsbolag och ägs sedan starten för över 100 år sedan av sina kunder. Frågan är, vad innebär den ömsesidiga bolagsformen för Folksams styrning och ledning? Hur påverkar det Folksams syn på långsiktighet och konkurrens? Vilka möjligheter har Folksam givet den ömsesidiga bolagsformen och vilka är utmaningarna?

Jens Henriksson är Vd och koncernchef för Folksam sedan september 2013. Han har tidigare varit Vd för Stockholmsbörsen, direktör på IMF samt statssekreterare på Finansdepartementet.

Efter Jens anförande och frågestund bjuder Folksam på mingel och lite gott att äta.

Datum:  21 april
Plats:  Folksam
Adress:  Bohusgatan 14, Stockholm
Tid:  17.30 – 19.30
Anmäl dig här

Registrering inför stämman sker i Folksams reception senast 17.15 . Gäster till nätverksträffen registrerar sig senast 17.15 och blir hämtade i receptionen.

Stort tack till vår sponsor Folksam

Skaermavbild-2015-04-07-kl.-17.58.19_main_slider