Medlem i fokus – Ann-Charlotte Beckman

Ann-Charlotte Beckman

Foto: Stefan Tell

Ann-Charlotte Beckman en av våra medlemmar uppmärksammas i StyrelseAkademiens tidskrift Professionellt Styrelsearbete och detta vill vi självfallet gå ut med även för våra medlemmar.

Ann-Charlotte Beckman har över 30 års erfarenhet som entreprenör, VD och styrelseledamot. Hon har lång och bred erfarenhet av ledarskap och att bygga upp digitala verksamheter inom hälso-och sjukvård såväl operativt som strategiskt. Hon var bland annat med och byggde upp Netdoktor i egenskap av VD och delägare till Sveriges ledande patient och läkarnätverk som sedan såldes till Bonnier.

Idag arbetar hon främst som investerare, rådgivare och styrelseledamot i ägarledda företag, främst inom hälsa och life science.

Läs gärna artikeln om Ann-Charlotte Här!